ONLAR YENİ MÜSLÜMAN OLDULAR…     Yurt içinde ve yurt dışında sosyal yardım faaliyetlerini sürdüren Dost Eli Derneği,  Burkina Faso'da halkı yeni müslüman olmuş bir köyde mescit daha inşa etti.


     Yurt içi ve yurt dışında birçok alandaki faaliyetleri ile ülkemizin adının dünyanın diğer ülkelerinde duyurulmasına katkı sağlayan Dost Eli Derneği Konyalı hayırseverlerin desteği ile Afrika ülkelerinden biri olan Burkina Faso'da 5. mescidin inşasını tamamladı.

     Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEÇER  ; “Biz hem ülkemizdeki yoksullar için hem de diğer ülkelerdeki yoksul insanlar için verenle alanı buluşturan bir köprü vazifesi yapıyoruz. Bu çalışmalar insanların ve ülkelerin ihtiyacına göre değişmekte. Burkina Faso'da yetimleri himaye ettiğimiz 14 yetim evimiz var bu ülkeye sıklıkla giderek başta yetimler olmak üzere ülkenin yoksul halkının acil ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bu ihtiyaçların en önemlisi su kuyusu halkın geçimi için üretim amaçlı dağıtılan keçiler ve müslümanların inançları doğrultusunda çocuklarını yetiştirebileceği medrese ve mescitlerdir.

     Şimdiye kadar hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile ülkede birçok güzel çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmaların en yenisi ülkenin başkenti Ouagadougou' ya 200 km. uzaklıkta bulunan ve yakın bir süre önce islamla tanışmış ve müslüman olan Yargo köyünde yapılan mescit oldu. Kısa bir süre önce bölgeye insani yardım düşüncesi ile giden bir kardeşimiz henüz Müslüman olmayan bu halkın kendi aralarındaki komşuluk ilişkisi ve birbirleri ile yardımlaşmalarının İslam dininin en güzel yönlerinden biri olduğunu ve bu halleriyle örnek bir davranış sergilediklerinden yola çıkarak köy halkına İslam dini hakkında bilgi verir. Bu güzel olayın ardından köy halkı müslüman olur. Tüm bu yaşananlar bizi oldukça duygulandırdı ve halkı yoksul olan bu köye yardım faaliyetleri için gittiğimizde bizden temiz suyla abdest almak için su kuyusu ve islamı daha iyi öğrenip ibadet edecekleri bir mescit istediler. Biz su kuyusu çalışmamızı hemen gerçekleştirdik ve arkasından mescit için çalışmalarımız başladı Konyalı hayırseverlerin desteği ile şimdi mescit inşaatımızda tamamlanarak halka hizmet vermeye başladı. Şu an bu mescide derneğimizin Burkina Faso’da ki partner kuruluşu SOHBA yöneticisi Yusuf Konfe tarafından bir öğretici tayin edilerek islamın temel esasları ile ilgili olarak halkın eğitimine başlandı” dedi.

     Mehmet SEÇER ayrıca; ülkede çalışmaların devam ettiğini bu köy de çocukların eğitimi için bir de medrese yapmayı planladıklarını ve bu hayra ortak olmak isteyen tüm hayırseverlerin çalışmaya destek verebileceğini belirtti. 

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


Bu haber 2/11/2017 Tarihinde eklendi ve 34511 kez okundu