DOĞU GUTA HALKI ZOR DURUMDA     Suriye'de Esed rejiminin ablukasında bulunan Doğu Guta şehrinde sivil halkın yönelik abluka her geçen gün şiddetini artırarak devam ediyor.


     Baskı ve zulmün hafiflemeksizin sürdüğü Doğu Guta'dan ayrılmak zorunda kalan Doğu Guta halkı güvenli bölge olarak belirlenen İdlib ve Halep'in batı kırsalına sığınmaya devam ediyor.

     Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan aralarında çok sayıda yaralının da bulunduğu Doğu Guta halkına dağıtılmak üzeren sığınma bölgelerine insani yardım malzemeleri gönderen Dost Eli Derneği zor durumdaki mültecilere desteğini devam ettiriyor.

     Bölgeye gönderilen yardımlar hakkında bir açıklama yapan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEÇER; “ Yaşadıkları topraklardan göçe zorlanan binlerce insan geçici barınma merkezlerinin dolması nedeniyle başta okul ve camiler olmak üzere sığınabilecek uygun mekânlara yerleştiriliyor. Sadece üzerlerindeki kıyafetlerle yollara düşen bu kardeşlerimizin gıda başta olmak üzere her şeye ihtiyaçları var. Dış kıyafetten iç çamaşırına yatacakları minderden üzerlerine örtecekleri battaniye ye kadar açil birçok ihtiyacı olan bu kardeşlerimize şuan kendileri de vaktinde güvenli bölgelere yerleşen mülteci kardeşlerimiz kucak açmış durumda. Doğu Guta'lı mültecilere yine o bölgelere daha önce yerleşen mülteciler sahip çıkıyor kısıtlı imkânlarını evlerini sahip oldukları sınırlı gıdayı zor durumda olan kardeşleriyle paylaşıyor. Suriye’de Esed rejiminin kural tanımaz zulmü başladığından beri mazlumların yanında olmaya devam ettik. Bu günde zulme sesiz kalmayan kardeşlerimizden gelen destekle mazlum Doğu Guta halkı için seferber olduk. 130 acil yardım tırını Doğu Guta halkı için bölgeye gönderdik. Acil ihtiyaçlar için sınır ötesi yardımlarımız devam edecek” dedi.

 

 

 


Bu haber 2/04/2018 Tarihinde eklendi ve 15657 kez okundu