Su Kuyusu

     Dost Eli Derneği kurulduğu günden bu yana hayırsever halkımızın güven ve desteği ile yurt içinde ve yurt dışında yaptığı çalışmalar ile ihtiyaç sahibi kişilerin yaşadıkları sıkıntılara kalıcı çözümler getirmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

     Dünyada açlık, susuzluk ve yoksulluğun en yoğun yaşandığı Afrika kıtasında insanlığın en temel ihtiyacı olan temiz ve içilebilir suya ulaşmak için su kuyuları açılmaktadır.

     İklim koşulları ve jeopolitik özellikleri nedeni ile zor şartların hakim olduğu Afrika’da susuzluk, kuraklık hayatı durma noktasına getirmiştir. Bölge halkı su ihtiyacını belirli dönemlerde yağan yağmur sularının oluşturduğu göletlerden ya da kendi imkânları ile kazılan su kuyularından temin etmektedir. Ve insanlar bu sulara ulaşmak için her gün kilometrelerce yol kat etmektedirler. Anca k ulaşmış oldukları bu sular temiz ve içilebilir değildir öyle ki insanlar ve hayvanlar aynı göletten su içmektedirler. Ulaşılan suyun çamur ve çeşitli mikroplar içermesi ise salgın hastalıklara sebep olurken, yüzlerce insan hayatını kaybetmektedir.

     Dost Eli Derneği Afrika’da açmış olduğu su kuyuları ile bölge halkının temiz sağlıklı suya kavuşturmayı, sağlıksız suların sebep olduğu ve ölümlerin yaşandığı hastalıkları önlemek, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, halkın üretime yönelik çalışmalar yürütebilmesi amaçlamaktadır.

 

Kuyu çeşitleri;

     Bölgede kuyular, teknik olarak yüzeyden ve derinden çıkarılan suya göre yüzey su kuyuları, derin kapalı sistem su kuyuları ve keson açık sistem olarak üçe ayrılmaktadır. Dost Eli Derneği bölgede derin kapalı sistem ve keson açık sistemi ile kuyular açtırmaktadır.

     Afrika ülkelerinde su kuyularının açılma süresi 5 ay ile 8 ay arasında değişmektedir. Su kuyularının derinlikleri çöl şartlarına ve toprak yapısına göre 25 ile 100 metre arsında değişkenlik göstermektedir.

Su kuyusu fiyatları ise yine  bölgelerine ve derinliklerine göre değişmektedir.

 

ÜLKE

KUYU BEDELİ DERİNLİK (mt)
Nijer 3.000$ (Kapalı Sistem) 25 - 50
Nijer 7.000$ (Kapalı Sistem) 50 - 100
Nijer 15.000$ (Keson Açık Sistem)           50 - 80
Burkina Faso 6.000€ (Kapalı Sistem) 60 - 85
     
             

 


     Bölgede su yetersizliğinden dolayı kuru tarım yapılıyor. Açılan su kuyularının ardından kuyunun etrafında yaşam alanları bereketlenerek iklim şartlarına uygun bitkiler yetiştirilmeye başlanmıştır. Ancak yetiştirilen ürünler bölge halkının beslenmesi için henüz yeterli miktarda değildir.  (yer fıstığı, susam, mısır, domates)Açılan su kuyularının takibi Dost Eli Derneği ekibi tarafından bölgeler ziyaret edilerek yapılmaktadır.

 

Su kuyusu bağış sistemi;    

     1 Su kuyusu bağışı: 1 su kuyusu bedelini bir kişinin veya bir grubun tamamını bağışlaması yoluyla açtırılan su kuyuları. Ayrıca bağışçılarımız bireysel ya da bir grup tarafından açtırdıkları su kuyularına talepleri durumunda kuyuya istedikleri ismi verilebilir. isim kuyunun tabelasına yazdırılıp fotoğrafı çekilerek teşekkür belgesi ile birlikte bağışçısına gönderilmektedir 

     Havuz Sistemi bağışı: 1 su kuyusu bedelinden az olan bağışlar su kuyusu için oluşturulan havuz sisteminde toplanarak su kuyusu açtırılmaktadır.

 

Nijer Su Kuyuları İçin TIKLAYIN...

Çad Su Kuyuları İçin TIKLAYIN...

Bangladeş (Arakan Kampları) Su Kuyuları İçin TIKLAYIN...

Pakistan Su Kuyuları İçin TIKLAYIN...

Tanzanya Su Kuyuları İçin TIKLAYIN...

Burkina Faso Su Kuyusu İçin TIKLAYIN...

Afganistan Su Kuyuları İçin TIKLAYIN...